» Zagęszczanie włosów
» Gęste włosy

Peruki – sposoby pozyskiwania włosów

Obcięcie

Najbardziej pożądanymi przez specjalistów surowcami na peruki są naturalne włosy cięte, które są materiałem kosztownym. Pozyskuje się je przez ich zwyczajne obcięcie. Obcinane są całe warkocze bądź też luźne pasma. Po ścięciu zabezpiecza się je przed splątaniem poprzez związanie ich nicią bądź sznurkiem co sprawia, że później znacznie łatwiej jest przygotować je do dalszych czynności. W przypadku wiązania ze sobą osobnych kosmyków zwracać należy szczególną uwagę, aby kierunek łusek był jednakowy.Wczesywanie

Różnica polega na obecności cebulek włosowych u podstaw. Są one obcinane przed przystąpieniem do dalszego preparowania.

Proces przygotowania

Proces przygotowywania pozyskanych kosmyków do konkretnych czynności perukarskich to tzw. preparowanie. Polega ono na oczyszczaniu pasm z wszelkich zanieczyszczeń, rozczesaniu ich i zdezynfekowaniu.

Tak przygotowane kosmyki są następnie dokładnie sortowane według ich użytkowej wartości – najcenniejsze są cięte i miękkie, mniej cenione są zaś wyczeski, które też dzieli się ze względu na stan i rodzaj.

Najmniej cenione są włosy chińskie, które są ciemne i sztywne, a ponadto wymagają dodatkowych zabiegów przygotowujących je do wykorzystania.

Rzadkie włosy » gęste włosy
» Odrost włosów